menu Menu
Kirjabloggaajien joulukalenteri 2023: 14. luukku
Boyne John, Donoghue Emma, Enright Anne, Kanada, Kilroy Claire, Nutti Ella-Maria, Yleinen 14/12/2023 8 kommenttia
Sinikka Labba: Marryn salaisuus Edellinen Hanna Weselius: Nimetön : Nanette Kottaraisen muotokuva Seuraava

Kirjabloggaajien joulukalenterin eilinen luukku aukesi Kirsin Book Clubissa ja huomisesta luukusta vastaa Kirjasähkökäyrä. Kalenterin aloitusluukku löytyy Yöpöydän kirjat -blogista, jossa on lista kaikista luukuista linkkeineen. Kalenterin logot ovat myös Yöpöydän kirjat -blogin Niinan käsialaa. Tänään on jo perinteeksi muodostuneen Kirjaluotsin pakkoneuloosi- ja äänikirja-addiktiopostauksen vuoro. Eli luvassa vuoden varrella tehtyjä neuleita ja niitä tehdessä kuunneltuja äänikirjoja. Koska pakkoneuloosin oireet pahenevat aina joulun lähestyessä, aikaa blogin kirjoittamiseen on ollut viime aikoina vähemmän. Siksi kuunneltuja äänikirjoja on kertynyt jo jonoksi asti. Jotta niistä tulisi kirjattua ylös edes jotain, esittelen viime aikoina kuunneltuja kirjoja lyhyesti neuleiden esittelyn lomassa.

John Boyne: Water

Nainen vetäytyy eristyksissä olevaan mökkiin Irlannin saaristossa koettuaan erittäin traagisen elämänmuutoksen, joka liittyy hänen miehensä kamaliin tekoihin ja tyttären menettämiseen. Ensimmäisenä hän muuttaa nimensä. Osallistuminen saariyhteisön elämään auttaa häntä ottamaan askeleita kohti toipumista.

Water on ensimmäinen neljästä toisiinsa liittyvästä romaanista, joiden teemoina ovat neljä elementtiä: vesi, maa, ilma ja tuli. Seuraava osa Earth ilmestyy ensi keväänä.

Nopeasti kuunneltu äänikirja (4,5 tuntia) jätti suuren vaikutuksen. Boyne on erittäin taitava luomaan mieleenpainuvia henkilöitä ja täyttämään heidän tarinansa taidokkaalla yhdistelmällä surua ja huumoria.

John Boyne:
Water
Penguin Audio 2023
Äänikirjan lukija: Niamh Cusack

Emma Donoghue: Learned by Heart

Emma Donoghuen Learned by Heart on fiktiivinen kuvaus Eliza Rainen romanssista kuuluisan Anne Listerin kanssa. He tapasivat sisäoppilaitoksessa 1800-luvun alkupuolella Englannissa, kauan ennen kuin Listeristä tuli tunnettu ’ensimmäisenä modernina lesbona’ ja Gentleman Jackina. Tytöt ovat vasta 14-vuotiaita tavatessaan, ja heidät sijoitetaan yhteiseen huoneeseen koulun ullakolle. He ovat aluksi vain ystäviä, mutta suhde muuttuu romanttiseksi. Donoghue on koonnut heidän tarinansa Listerin päiväkirjojen ja Rainen kirjoittamien harvojen kirjeiden avulla.

Romaani on kauniisti kirjoitettu ja vangitsee hyvin naisiin kohdistuvat ärsyttävät yhteiskunnalliset rajoitukset tuolta aikakaudelta. Äänikirjana hidastempoiseen tarinaan oli aluksi vaikea päästä sisälle, mutta vauhtiin päästyään kirja tempaisi mukaansa.

Eliza Rainen on myös uskottu olleen Charlotte Brönten inspiraationlähde Kotiopettajattaren romaanin Mrs Rochesterin takana eli se hullu nainen ullakolla. Tämänkin romaanin kehyskertomuksessa Eliza kirjoittelee kirjeitä hoitolaitoksessa, jonne on joutunut mielenterveysongelmien vuoksi.

Emma Donoghue:
Learned by Heart
Picador 2023
Äänikirjan lukija: Shiromi Arserio

Anne Enright: The Wren, the Wren

Irlantilainen Anne Enright avaa romaanissaan The Wren, the Wren erään perheen periytyvät traumat kolmessa polvessa. Isoisä Phil McDaragh, suuri runoilija mutta huono isä ja aviomies, on kaiken alku ja juuri. Myös hän itse oli kuin lintu ansassa arkisen elämänsä häkissä, mutta hän otti itselleen vapauden lentää ja lensi pois sairaan vaimonsa ja pienten lastensa luota. Hänen tyttärensä Carmel ja tämän tytär Nell kipuilevat omissa miessuhteissaan. Kaunis romaani sisältää myös Phil McDaraghin runoutta.

Enright tekee hyvää työtä kuvatessaan monimutkaista äiti-tytär-dynamiikkaa Nellin ja Carmelin välillä. Tarina kerrotaan Nellin, Carmelin ja lyhyesti myös Philin näkökulmasta ja niillä on äänikirjassa eri lukijat. Eri näkökulmat antavat mahdollisuuden tutkia päähenkilöiden motivaatioita, odotuksia ja traumoja, jotka vaikuttavat paitsi heidän välisiinsä suhteisiin myös heidän maailmankuvaansa ja elämänvalintoihinsa.

Valitettavasti romaani jäi minulle etäiseksi, ehkä johtuen siitä, että Irlannissa suuresti arvostettu McDaragh on itselleni vieras. Itse asiassa tajusin vasta kirjan loppuun päästyäni, että tarina perustui todellisiin henkilöihin. Ihastuin kuitenkin Enrightin kerrontaan ja aion lukea tältä palkitulta kirjailijalta myös lisää.

Anne Enright:
The Wren, the Wren
Recorded Books 2023
Äänikirjan lukijat: Liza Ross, Anne Enright, Aoife Duffin, Owen Roe

Claire Kilroy: Soldier Sailor

Lisää irlantilaista nykykirjallisuutta. Claire Kilroyn Soldier Sailor on intiimi rakkauskirje äidiltä (Soldier) pojalle (Sailor). Lukija tempautuu minäkertojan mukana äitiyden alkuvuosiin: unettomiin öihin, ylivoimaiseen uupumukseen, pelkoihin ja kaikennielevään rakkauteen. Kertojan rinnalla on hänen aviomiehensä, joka vastaa poikaa koskeviin tekstiviesteihin hymynaamoilla, mutta on muuten täysin kykenemätön kantamaan vastuuta pikkulapsiarjen pyörityksestä.

Soldier Sailor on suorasanainen tilitys pikkulapsivaiheesta, joka ei todellakaan ole aina pelkkää ihanuutta. Paikoin kirjaa oli jopa vaikea kuunnella, koska se nosti niin vahvasti pintaan omia kokemuksia ja tunteita tuolta elämänjaksolta. Todella samaistuttava romaani, jossa inhorealistinen arki rävähtää kasvoille vaipanvaihtoineen, sairauskierteineen ja uhmakohtauksineen. Onneksi musta huumori paikoin kevensi raskaita teemoja. Kirjassa on myös autenttisen painajaismainen kuvaus siitä, millaista on käydä taaperon kanssa IKEAssa 😅

En ehkä uskalla suositella tätä odottavalle äidille tai lapsen hankkimista suunnittelevalle, sen verran kitkerää on sen antama kuva vanhemmuudesta. Onneksi loppua kohden kertoja löytää positiivisemman nuotin ja kirjan voimakas lopetus tuo lohtua siitä, että kaikesta selvitään. Oli kiinnostavaa lukea Goodreadsista miesten kirjoittamia arvioita kirjasta. Moni tuntui kirjan myötä ymmärtäneen paremmin sen, miten epäreilusti hoivatyö edelleen jakautuu sukupuolten kesken.

Claire Kilroy:
Soldier Sailor
Faber & Faber 2023
Äänikirjan lukija: Simone Collins

Ella-Maria Nutti: Pohjoisessa kahvi on juotu mustana

Lopuksi vielä käännösromaani, ruotsalaisen Ella-Maria Nuttin esikoisromaani Pohjoisessa kahvi on juotu mustana. Pohjois-Ruotsissa Jällivaarassa asuva Agneta on sairastunut vakavasti. Hänen tyttärensä Tilda on jättänyt pohjoisen lumet taakseen ja opiskelee lakia Tukholmassa. Agneta matkustaa viikonlopuksi Tukholmaan kertoakseen tyttärelleen syövästä ja lähestyvästä kuolemasta, mutta se on vaikeampaa kuin hän alun perin kuvitteli.

Lyhyissä luvuissa vuorotellaan Agnetan minäkerronnan ja kolmannessa persoonassa kirjoitetun tyttären näkökulman välillä. Niukoin sanakääntein mutta monilla tunteilla ladattuna Nutti antaa lukijan elää Agnetan mielessä muutaman kohtalokkaan päivän ajan. Erja Mannon ääni sopii tähän tiiviiseen äänikirjaan loistavasti.

On myös hauska huomata, miten samanlaisia piirteitä Ruotsin pohjoisen ja etelän välillä on verrattuna Suomeen. Äiti tuo tyttärelle tuliaisena hillahilloa, jonka oranssiin nektariin tukholmalaistunut tytär ei malta olla työntämättä heti lusikkaansa.

Ella-Maria Nutti:
Pohjoisessa kahvi on juotu mustana
Kaffe med mjölk (2022),
suom. Jaana Nikula
Johnny Kniga 2023
Äänikirjan lukija: Erja Manto

Toivottavasti viihdyit näiden neuleiden ja äänikirjojen parissa. Jos haluat seurata pakkoneuloosini etenemistä, löydät minut neulojien yhteisöstä Ravelrysta nimimerkillä ostertiina. Mukavaa joulun odotusta! Muista kurkata huominen joulukalenteriluukku numero 15 Kirjasähkökäyrä -blogissa.

äänikirja Anne Enright Claire Kilroy Ella-Maria Nutti Emma Donoghue John Boyne kirjabloggaajien joulukalenteri neulonta Women's Prize for Fiction 2024


Edellinen Seuraava

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Peruuta Lähetä kommentti

  1. Upeita neuleita taas kerran!
    Tuosta Nuttin kirjasta tulee miljöön osalta mieleen Tapahtui veden äärellä, jota olen nyt pari päivää tuijottanut isän kanssa Areenasta. Pitäisi viimein lukea se kirjakin.

    1. Totta, samoissa Pohjois-Ruotsin maisemissa ollaan molemmissa! Minun taas pitäisi katsoa viimein se sarja, kun kirjan juuri luin. Toisaalta olen vältellyt sarjan katsomista, etten pilaa loistavaa lukukokemusta. Onneksi eivät taida olla aivan yksi yhteen juonen osalta.

  2. Ihania tuloksia syntyy yhdistelmästä äänikirja&neuloosi! Yritin eilen aloittaa sukkaa ja seurata pressatenttiä tvstä. Heti tuli virheitä. Aika säälittävää kun katson näitä hienostuneita neuleita. 😀

    1. Älä huoli, en minäkään osaa neuloa ja katsoa telkkaria samaan aikaan. Äänikirja toimii paremmin, kun voi pitää molemmat silmät neuleessa. 😄

  3. Voi miten hienoja neuleita neuloosin myötä onkaan syntynyt. Kiinnostavia teoksia on postauksesi täynnä, mutta erityisesti minua kiehtovat Enrightin ja Kilroyn kirjat. Pitääpä katsoa, jos innostuisin jossain välissä englanninkielisestä luettavasta. Kilroyn teosta ei tosin ainakaan Storytelin valikoimista näytä löytyvän.

    1. Boyne on tuottelias ja monipuolinen kirjailija ja onnistuu aina koskettamaan. Olen muutaman kirjan häneltä lukenut ja suosikkini on The Heart’s Invisible Furies. Sitä ei taida löytyä suomennettuna.

      Ihanaa joulun aikaa!

keyboard_arrow_up