Lunch hours loomed. It was time to bring in the bowls of salads and plates of sweets to prepare the buffet spread. But not a single diner had set foot inside the restaurant. Mohammad Aqa nodded to his waiters who were nervously hanging about, obsessively checking their mobile phones for the latest news and messages. He pulled his own phone from his suit pocket and was met by a waterfall of detail. The Taliban had been spotted in Wardak, the apple-growing province to the west, just beyond the gates of Kabul; and in Charasiab, several miles to the south. There were even sightings in Kampani; and that was even closer.
He stared blankly into the middle distance. Most Afghans were dumbfounded. ’How could the Taliban return to power?’ they kept exclaiming. ’It’s unimaginable!’ Mohammad Aqa could imagine it. It didn’t weigh quite so heavily on his mind. He had worked with them in the 19190s when they were last in power, when they ran this hotel and everything else. But now he had three precious daughters, in high school and university. ’Will the Taliban allow us to be educated?’ they kept asking him. ’That’s what they’re promising.’ he kept reassuring them, as best he could.
He played idly with a napkin, his fingers smoothing and folding the cloth. This first waiter’s skill was one he still knew by heart: Lay the white square of fabric on the table. Fold it to form a rectangle. Hold the short side and fold it again to make a pleat. Press down firmly to make a sharp crease. Keep folding to create an accordion of pleats. Today it felt like folding his worries away into the fabric.
– Lyse Doucet: The Finest Hotel in Kabul
Lyse Doucetin The Finest Hotel in Kabul kertoo Afganistanin lähihistorian yhden rakennuksen ja sen kautta kulkeneiden ihmisten kautta. Kabulin Inter-Continental-hotelli avattiin vuonna 1969 – aikana, jolloin Afganistan pyrki näyttäytymään modernina ja avoimena valtiona. Uima-altaineen, juhlasaleineen ja kansainvälisine palveluineen se edusti tulevaisuutta, joka näytti hetken mahdolliselta. Doucet seuraa, mitä tälle symbolille tapahtui, kun maa ajautui vallankaappauksiin, miehityksiin, sisällissotaan ja uusiin romahduksiin. Teos on noussut laajasti noteeratuksi ja on mukana vuoden 2026 Women’s Prize for Non-Fiction -palkinnon lyhytlistalla.
Doucet on kanadalainen toimittaja ja yksi tunnetuimmista kansainvälisistä kirjeenvaihtajista. Hän on työskennellyt pitkään BBC:llä, raportoinut Lähi-idästä, Afganistanista ja muilta konfliktialueilta sekä seurannut maan vaiheita vuosikymmenten ajan. Tausta näkyy kirjassa varmuutena: hän tuntee historian, vallanpitäjät ja kriisien kronologian, mutta ennen kaikkea hän tuntee ihmiset, jotka jäävät uutiskuvien ulkopuolelle.
Kirjan vahvuus on konkreettisuudessa. Se ei puhu Afganistanista etäisenä kriisialueena, vaan näyttää, miltä historian käänteet tuntuivat hotellin käytävillä, keittiössä ja vastaanotossa. Vallanvaihdot näkyvät äkillisinä tunnelman muutoksina. Vieraat katoavat, uudet saapuvat, säännöt vaihtuvat. Yksi hallinto poistuu, toinen marssii sisään. Silti pöydät katetaan ja huoneet siivotaan.
On hengästyttävää seurata, miten veitsenterällä näiden ihmisten elämä jatkuvasti kulkee. Erityisen järkyttäviä ovat hotelliin kohdistuneet iskut vuosina 2011 ja 2018, jolloin itsemurhapommittajat muuttivat hetkessä työpaikan verilöylyksi. Doucet kuvaa, miten henkilökunta joutui kokemaan väkivallan suoraan omassa arjessaan – ja palaamaan silti töihin sen jälkeen. Miten tuollaisen jälkeen voi taas hymyillä aulassa ja toivottaa vieraat tervetulleiksi? Samalla hotellin markkinointi- ja myyntiväen täytyi vakuuttaa potentiaalisille asiakkaille, että rakennus oli edelleen turvallinen paikka yöpyä. Jo pelkkä ajatus tuntuu uuvuttavalta.
Erityisen kiinnostavia ovat hotellin työntekijät, joiden näkökulmasta kirja suurelta osin rakentuu. Vastaanottovirkailija, joka on nähnyt useita hallintoja. Kokki, joka yrittää hankkia ruokaa pula-aikana. Siivooja, joka järjestää huoneita vieraille samalla kun oma koti voi olla vaarassa. Heidän kauttaan historia muuttuu ymmärrettäväksi. Valta vaihtuu ylhäällä, mutta alhaalla täytyy edelleen saada generaattorit toimimaan ja aamiainen tarjolle – ja vaihdettava jälleen uuden johtajan valokuva seinälle.
Kuuntelin teoksen äänikirjana Lyse Doucetin itsensä lukemana, mikä toi siihen oman kerroksensa. Doucet ei rakenna itsestään kertomuksen sankaria, vaikka hänen omat vuosikymmenten kokemuksensa Afganistanista antaisivat siihen helpon mahdollisuuden. Katse pysyy sinnikkäästi muissa, hotellin henkilökunnassa ja heidän elämässään. Jopa niin sinnikkäästi, että tuntui melkein huvittavalta, kun hän pariin otteeseen mainitsee kuin ohimennen toimittaja Lyse Doucetin yöpyneen hotellissa. Etenkin äänikirjassa itsestä puhuminen kolmannessa persoonassa kuulostaa hetken erikoiselta. Silti ratkaisu tuntuu lopulta virkistävältä verrattuna moniin reportaaseihin, joissa kirjoittaja asettuu tarinan keskukseksi.
Kirjaa kuunnellessa mieleen palasi väistämättä Toimittajana Kabulissa, jonka luin muutama vuosi sitten. Maija Liuhto työskenteli freelancetoimittajana Afganistanissa vuosina 2015–2018 ja kirjoitti kokemuksistaan omassa muistelmateoksessaan. Muistan erityisesti, kuinka hän kuvasi Inter-Continentalin vuoden 2018 terrori-iskua ja kertoi nähneensä siitä pitkään painajaisia. Doucetin kirja tuo saman tapahtuman esiin toisesta kulmasta: hotellin sisältä, niiden ihmisten näkökulmasta, joiden oli jäätävä paikalle myös seuraavana päivänä.
Inter-Continentalista tulee kirjassa enemmän kuin rakennus. Se on paikka, jossa diplomaatit, toimittajat, liikemiehet, häävieraat ja paikallinen henkilökunta ovat kohdanneet toisensa vuosikymmenten ajan. Samalla se muistuttaa siitä, miten eri tavoin sama maa voidaan nähdä: toisille väliaikaisena pysähdyksenä, toisille koko elämän näyttämönä.
The Finest Hotel in Kabul onnistuu siinä, missä moni Afganistania käsittelevä kirja epäonnistuu. Se palauttaa mittasuhteet. Uutisotsikoiden ja geopoliittisten selitysten takaa löytyy ihmisiä, joilla on nimet, ammattiylpeys, huumorintaju ja kyky jatkaa eteenpäin silloinkin, kun siihen ei näytä olevan mitään syytä. Se tekee kirjasta sekä ravistelevan että syvästi inhimillisen.
Helmet-lukuhaaste 2026:
Helmet-haasteessa sijoitan kirjan kohtaan 29 – Kirjan tapahtumat sijoittuvat useammalle vuosikymmenelle.
Lyse Doucet:
The Finest Hotel in Kabul: A People’s History of Afganistan
Penguin Audio 2025
Äänikirjan lukija: Lyce Doucet
äänikirja Afganistan helmet2026 helmethaaste Kabul kirjeenvaihtaja Lyse Doucet The Finest Hotel in Kabul Women’s Prize for Non-Fiction 2026